Tip - Jabkancová pouť v České TřebovéDatum konání:
22.11.2014

Česká Třebová láká na jednu z největších tradičních akcí tohoto města - Jabkancovou pouť. Akci pořádá Spolek od sv. Kateřiny pod patronátem Města České Třebové. Doprovodný program – prohlídka Rotundy sv. Kateřiny, bohoslužba.
Akce bude probíhat v chalupě U Kostelíčka. Program začne od 7:00 prodejem jabkanců, v 13:00 přijde na řadu skupina Rozladěnci a v 13:30 Jabkancoví umělci. (Časy vystoupení jsou orientační.) Cena jabkanců: 12 Kč/kus.

Svou jedinečností a významem láká akce návštěvníky z celé naší vlasti i ze zahraničí, neboť na tradiční pouti se pečou, prodávají a po celý den ochutnávají oblíbené „jabkance“, a to již od 7 hodin od rána.

Nenechte se však mýlit, hlavní surovinou této regionální speciality nejsou jablka, ale brambory jakožto zdejší „jabka země“. Tento chutný pokrm představují sladké bramborové placky plněné tvarohem a sypané cukrem. Po nočním loupání, vaření a tlučení brambor, správně po staročesku dřevěnou paličkou v neckách, následuje plnění tvarohem a pečení na plátech kamen.

Každoročně se na ně stojí fronty a na stáncích mizí dřív, než je děvčata stihnou donést. Ale o zábavu se vždy postarají  „jabkancoví umělci“ se svými písničkami a scénkami, takže všichni se dobře baví. Celý program již tradičně uvádí purkmistr s policajtem a začínáme slovy „Máme tady zase zimu a s ní svatou Kateřinu“.

Akci pořádá Spolek od sv. Kateřiny. Spolek udržuje tuto tradici především díky řadě dobrovolníků a tento rok se tak bude konat další již 54. ročník. Akce probíhá u Chaloupky pod Kostelíčkem, kde spolek působí a kde desítky obětavých kuchařů připravují tuto pochoutku již od nočních hodin.

Jabkancová pouť navíc přímo souvisí s církevním svátkem sv. Kateřiny, která je patronem zdejšího Kostelíčka. Kostelíčkem místní nazývají českotřebovskou Rotundu sv.Kateřiny, která je jednou z nejstarších památek a jedinou dochovanou románskou stavbou ve východních Čechách. V rámci pouti je možné s průvodkyní prohlédnout rotundu a zúčastnit se bohoslužby.

Přijďte ochutnat a dobře se bavit!

Spolek od sv. Kateřiny http://spoleksvk.8u.cz/ „Dobré pivo, děvče hezké, to jsou dary země České“

RECEPT  - JABKANCE Z ČESKÉ TŘEBOVÉ

Brambory uvaříme ve slupce, ještě horké oloupeme a osolené roztlučeme dřevěnou palicí v necičkách na těsto. Na málo pomoučeném vále z těsta uděláme placičky, vykrajujeme je sklenicí nebo hrnkem, potřeme náplní ze sladkého tvarohu, přeložíme a spojíme. Pečeme na plátech kamen, lze je upéct na litinové plotýnce sporáku nebo teflonové pánvi bez tuku. Hotové jabkance skládáme do misky, mastíme máslem a sypeme cukrem.

Zdroj: http://www.kudyznudy.cz


Menu

21. 10. Brigita

Zítra: Sabina