Pálení čarodějnicDatum konání:
29.4.2016

Trochu historie:  Pálení čarodějnic, také Noc čarodějnic, Filipojakubská noc, Valpuržina noc Čarodějnice Damníkov 29.4.jpgnebo Beltine) se odehrává v noci z 30. dubna na 1. května.
Jedná se o velmi starý a dodnes živý lidový zvyk a zvláštní svátek. Tuto noc se lidé scházejí u zapálených ohňů a slaví příchod jara. Na některých místech se staví májka.
Mimo lidové zvyky se také jedná o druhý největší Satanský svátek. Na tuto noc připadala největší sabat Satanských kultů. Noc z 30. dubna na 1. května byla pokládána za magickou. Svátek se původně pravděpodobně slavil o úplňku, jenž byl nejblíže dnu, nacházejícímu se přesně mezi jarní rovnodenností a letním slunovratem. Lidé věřili, že tuto noc se čarodějnice slétají na čarodějnický sabat, a skutečně je tato noc jedním z největších pohanských svátků. Lidé také věřili například v otevírání různých jeskyní a podzemních slují, ve kterých jsou ukryty poklady. Hlavním smyslem tohoto starého lidového zvyku byla pravděpodobně oslava plodnosti.
Na ochranu před čarodějnicemi (původně před zlými duchy a démony obecně, čarodějnice jsou až výsledkem inkvizičních procesů) se na vyvýšených místech zapalovaly ohně. Postupem času se z těchto ohňů stávalo „pálení čarodějnic“. Zapalovala se smolná košťata a vyhazovala se do výšky. Popel z těchto ohňů měl mít zvláštní moc pro zvýšení úrody. Někdy se rozhrnutým popelem vodil dobytek k zajištění plodnosti, jindy se přes oheň skákalo kvůli zajištění mládí a plodnosti...
Zdroj:https://cs.wikipedia.org/wiki/P%C3%A1len%C3%AD_%C4%8Darod%C4%9Bjnic

Pálení čarodějnic se v naší obci uskutečnilo 29.4.2016. Nejdříve se čarodějky a čarodějové sešli před hřbitovem, kde měli sraz v  18.00 hod. Poté nejzkušenější čarodějnice vedly čarodějnický průvod k tenisovým kurtům, kde se po rejdění rozloučily slovy " příští rok se tu sestry sejdeme zas".

Fotky zde...


Menu

21. 10. Brigita

Zítra: Sabina