Desatero pro pejskařeVážené majitelky, vážení majitelé psů,

v posledních dnech se nám v obci objevuje více a více volně pobíhajících psů. Vše vyvrcholilo napadením a pokousáním naší občanky německým ovčákem navolno. Je třeba si uvědomit, že za vše, co takový pes provede, nese plnou odpovědnost jeho majitel. Dovoluji si Vám předložit deset základních pravidel, která jsme pro majitele psů připravili. Jedná se o souhrn nejzákladnějších úkonů, který by si každý "pejskař " měl vzít za své. Věřím, že budou nápomocné i Vám. 

DESATERO ZODPOVĚDNÉHO PEJSKAŘE

1. Přihlásí svého psa (staršího 3 měsíců) do 15 dnů od jeho pořízení na úřadě a zaplatí za něj poplatek.

2. Nechá (není povinnost) pejska vybavit mikročipem nebo tetováním. Pokud se Vám pejsek zatoulá lze díky čipu jednoduše zjistit majitele.

3. Uklidit vždy po svém chráněnci se bere jako samozřejmost.

4. Nenechá pejska běhat v místech, která slouží pro hru dětí či sportovní vyžití a na taková místa se psem ani nevstupuje. Hřiště jsou výhradní zónou dětí, pejsek sem skutečně nepatří.

5. Neumožní psovi vstup do záhonů, keřových prostorů a jiné místa, která mohou být pohybem psa poškozena.

6. Pro volné běhání psa využívá výhradně prostranství, která jsou k tomu určena. Například vlastní oplocený pozemek.

7. Uvědomuje si, že i místa pro volné pobíhání psů jsou veřejnýmprostorem využívaným ostatními občany. Psa i zde má tedy stále pod dohledem.

8. Respektuje ostatní spoluobčany a nenechá psa, aby někoho v obci obtěžoval. Ne každému je psí přítomnost příjemná a je přirozené, že rodiče cítí obavu o děti, objeví-Ii se vedle nich cizí pes.

9. Při pohybu po veřejných plochách neumožní psovi volně pobíhat. Povinnost zamezit pobíhání na komunikacích vyplývá ze zákona č. 361/2000 Sb. o silničním provozu.

10. Naučí pejska poslušnosti několika základními povely. Alespoň minimální výcvik psa se vyplatí při řešení krizových situací a celkově majiteli zjednoduší společné soužití se psem.

 Děkuji za Váš zájem starosta obce.


Menu

24. 10. Nina

Zítra: Beáta